Bayramınız kutlu olsun!

Melisa Vardal – İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın “38. Çocuk Şenliği” yine çocuklara hediye tadında. Şenlik kapsamında 16 ülkeden çocuk halk dansları topluluğu bir araya gelirken programa pek çok tiyatro oyunu ve atölye yer alıyor. “Rüya Bekçi”, “Postacı Benim Küçük Yıldızım”, “Bir Gece Masalı”, “Uçan Bisiklet” gibi birbirinden eğlenceli ve öğretici tiyatro oyunlarının yanı sıra çocuklar, “Çalgı Yapma Atölyesi”, “Kendi Vazonun Tasarlama Atölyesi” ve “Başka Bir Dünya Yok Atölyesi” gibi çevre bilincini artıran atölyelere katılma imkânı bulacaklar. Ayrıca Odeabank’ın “Eşit Masallar” oyunu da işaret dili tercümesi ile şenliğe konuk olacak. İBB, 23 Nisan günü de şehrin farklı noktalarında çocukları konserler, halk dansları gösterileri ve atölye çalışmalarında buluşturacak.  

‘Yaparsın Çocuk’ 

West End’in dev hit kuklalarına hayat veren Dinosaur World Live’ın yaratıcılarından “Ejderhalar ve Efsanevi Canavarlar” gösterisi 23 Nisan’a kadar her gün Maximum Uniq Hall’da. “2. Geleneksel Çocuk Şenliği” de ebeveynlere farklı bir alternatif sunuyor. Şenlikte atölye ve oyunların yanı sıra İlker Ayrık ile ‘Yaparsın Çocuk’ adlı bir ebeveyn-çocuk yarışması düzenlenecek. Çocukların hayal gücünün sınırını zorlayacağı bir diğer etkinlik Zorlu PSM’de gerçekleşecek olan “Beste Erin ile 23 Nisan Kolaj Atölyesi”. 

Ankara Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, 23 Nisan’da “19. Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali” ile uluslararası bir köprü kurarak farklı kültürlerden çocukları bir araya getiriyor. Festival İspanya’dan Türkmenistan’a, Küba’dan Polonya’ya kadar birçok ülkeden uluslararası tiyatronun yanı sıra Trabzon, Sivas, İstanbul Devlet Tiyatroları gibi yerli konukları da ağırlayacak. Öte yandan 23 Nisan için sahnelenecek olan “Karagöz Konserde” adlı oyun ile çocuklar ABB Şehir Tiyatroları Büyük Sahne’de şef Kemal Günüç ile ABB Kent Orkestrası eşliğinde ‘Karagöz ve Hacivat konsere giderse ne olur?’ sorusuna yanıt arayacak. CSO ADA Ankara’da düzenlenecek olan “23 Nisan’a Özel Resim Atölyesi”nde de minik sanatseverler dünya çocukları ve farklılıklarına dair bilinç oluşturacak ve öğrenecekleri sulu boya tekniği ile bunu kâğıt üzerine dökme imkânı bulacak. 

ENKA Sanat, “Sihirli Karpuz: İpek Yolu’nda Müziksel Bir Yolculuk” adlı müzikalini 23 Nisan’da YouTube kanalında ücretsiz olarak yayınlayacak. Sadece bir hafta yayında kalacak olan müzikal, sihirli bir karpuza yardım etmek isteyen Sven’in bir uçan halı ile önce İstanbul’a, oradan da İpek Yolu’na uzanan yolculuğunu konu alıyor. Usta müzisyenler Burhan Öçal (perküsyon), Murat Çakmaz (ney), Savaş Özkök (kanun) ve Xu Fengxia (Zheng)’nın da eşlik ettiği müzikalde İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nı şef Howard Griffiths yönetiyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x