Odaktaki ABD TÜFE Açıklandı: Bitcoin ve Altın Fiyatları Tepki Verdi!

Son veriler, ABD TÜFE’nin Nisan ayında %0,3 artarak %0,4’lük piyasa beklentisinin altında kaldığını gösterdi. Bununla birlikte, ABD Çekirdek TÜFE yıllık bazda %3,6 artarak piyasa endişelerine yol açtı. Yine de soğuyan enflasyonla Bitcoin fiyatı yükselişe geçti. Bir başka yerde altın fiyatları yukarı yönlü hamle yaptı.

ABD TÜFE beklentilerin altında kaldı, çekirdek TÜFE şüpheye yol açtı!

ABD Çalışma Bakanlığı’ndan gelen son veriler, ABD Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) Nisan ayında %0,3 artarak %0,4’lük piyasa beklentisinin altında kaldığını gösterdi. TÜFE’nin bir önceki ay da aynı oranda yükselmiş olması dikkat çekti. Arındırılmamış bazda, enflasyon seviyesini anlamak için çekirdek bir rakam olan ABD TÜFE’si, piyasa beklentilerine paralel olarak yıldan yıla (YoY) %3,4 arttı.

Aynı zamanda, gıda ve enerji fiyatlarının hariç tutulduğu Çekirdek TÜFE aylık bazda Wall Street tahminlerine paralel olarak %0,3 artış gösterdi. Yıllık bazda ise Çekirdek TÜFE bir önceki ay %3,8 geldikten sonra %3,6’ya geriledi. Her ne kadar enflasyon düşse de hala Fed’in %2’lik hedef aralığının üzerinde seyrediyor. Bu da küresel yatırımcıların duyarlılığını olumsuz etkiliyor. Ancak, buna rağmen, yatırımcılar beklenenden daha iyi rakamlara pozitif tepki verdi.

Son verilere Fed nasıl bir tepki verecek?

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Salı günü Fed Başkanı Jerome Powell, enflasyonun hala yüksek olduğunu söyledi. Bu nedenle merkez bankasının faiz oranını uzun bir süre değiştirmeyeceğini ima etti. Özellikle, enflasyonist baskı yatırımcıları kenarda tuttu ve piyasada artan oynaklığı tetikledi. Ancak, son TÜFE verileri yatırımcıları bir miktar rahatlattı. Bu bağlamda, Fed’in daha şahin bir adım atacağı yönündeki endişeleri biraz da olsa azalttı. CME FedWatch Tool’a göre, Fed’in yaklaşan Haziran toplantısında mevcut faiz oranı seviyesini koruma ihtimali %96,9.

Bu arada, TÜFE verilerinin ardından ABD 10 yıllık Tahvil Getirisi %2,07 düşüşle 4,354 dolara geriledi. ABD Dolar Endeksi ise %0,42 düşüşle 104,455 dolara geriledi. Ancak, enflasyon verilerindeki artış endişeleri körüklese de yatırımcıların şimdilik başka alanlara odaklandığı görülüyor.

Bitcoin ralliyi başlattı!

Son verilerin ardından Bitcoin fiyatı 63.773,87 dolar ile 24 saatin en yüksek seviyesine ulaştı. Yazı sırasında BTC %3,48 artarak 63.656,35 dolardan işlem gördü. Lider kriptonun bir günlük işlem hacmi de %8,77 artışla 27,82 milyar dolara yükseldi. CoinGlass verilerine göre ayrıca, Bitcoin Vadeli İşlemleri Açık Faizi (OI) de son dört saatte %1,75 artışla 474,38 bin BTC ya da 30,25 milyar dolara yükseldi. Bu durum, soğuyan enflasyon verilerinin ardından yatırımcıların hala risk-bahis iştahıyla hareket ettiğini yansıtıyor.

Altın fiyatları yükselişini sürdürdü

Tüketici fiyatlarının beklentilere paralel olarak artmasıyla yatırımcıların rahat bir nefes aldı. Bunun ardından altın piyasası yeniden ivme kazanıyor. Altın fiyatları rapor öncesinde pozitif bölgede işlem görüyordu. Ancak, son enflasyon verilerine ilk tepki olarak bazı yeni alım ilgisi görüyor. Spot altın son olarak günlük %0,66 artışla 2.373,10 dolardan işlem gördü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x